Osuszanie dachu – kiedy należy przeprowadzić

W nowoczesnym budownictwie bardzo często pojawiającym się problemem jest zalanie dachu przez ulewę na skutek uszkodzonej bądź źle wykonanej połaci dachu. Materiały, z których wykonane jest pokrycie, na skutek opadów, gradobicia czy zmiany temperatury ulegają m.in. pęcznieniu, czy też kurczeniu. W takich przypadkach powstają niewidoczne nieszczelności wskutek czego, zostaje zalana warstwa izolacji, a z czasem i pomieszczenia znajdujące się poniżej. Szkody spowodowane przeciekającym dachem to również wzrost kosztów ogrzewania oraz rozwój grzybów pleśniowych. Mokra wełna mineralna czy styropian tracą swoje właściwości izolacyjne, a woda, która się tam dostała, nie ma szans, aby samoczynnie odparować. Wówczas należy wykonać osuszenie dachu i izolacji.

 

Na czym polega osuszanie dachu?

 

Osuszaniem dachu zajmują się firmy, które posiadają specjalistyczny sprzęt, a także spore doświadczenie i wiedzę na ten temat. Istnieje kilka metod osuszania dachu i pomieszczeń, a odpowiedni sposób jest zawsze dobierany w zależności od osuszanego pomieszczenia, stopnia zawilgocenia oraz potrzeb klientów, tak aby efekt był zgodny z ich oczekiwaniami.

 

Najczęściej stosowaną metodą osuszania jest metoda kondensacyjna, dzięki której wykrapla się wodę z powietrza.

 

Osuszanie podczerwienią, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Polega na ogrzewaniu zalanej powierzchni, dzięki czemu zostaje ona osuszona. Ta technologia jest szczególnie polecana do osuszania trudno dostępnych miejsc, ponieważ kształt urządzeń jest do tego przystosowany. Największym plusem tej metody są fantastyczne efekty przy małym poborze mocy.

 

Osuszanie adsorpcyjne wykonywane jest w każdych warunkach temperaturowych i polega na zasysaniu wilgotnego powietrza do wentylatora, które jest osuszane i wypuszczane z powrotem do pomieszczenia. Pozostałe powietrze ulega silnemu podgrzaniu, by odparować wodę.